Menu

Odeszli do wieczności ...

 

Do wieczności odszedł śp. Władysław Mrozek, l. 78.

Msza św. pogrzebowa w piątek, 7 grudnia, o 10.30, obrzędy na cmentarzu o 12.00.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …

Dzisiaj jest

niedziela,
09 grudnia 2018

(343. dzień roku)

Święta

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Druga Niedziela Adwentu

PATRONKI

 

Maryja - Jej matką była św. Anna, a ojcem św. Joahim. Pochodziła z plemienia Judy, była potomka Dawida. Okazał jej się Anioł i oznajmił jej, że zostanie Matka Syna Bożego. Zgodziła sie i urodziła Syna i jak kazał jej Anioł nazwała Go Jezus, czyli Zbawiciel.

   

Św. Agnieszka - Św. Agnieszka urodziła się ok. 291 r. w Rzymie. Jej rodzice byli chrześcijaninami i wychowali ją zgodnie z zasadami tej wiary. Agnieszka już od dzieciństwa całą swoją duszą pokochała Boga. Z tej miłości zapragnęła pozostać do końca życia w dziewictwie. Nie dbała o rzeczy materialne. Pomimo bogactwa żyła skromnie. Agnieszka uczyła się w szkole dla dziewcząt. Pewnego dnia, ok. 304 roku, gdy miała zaledwie 13 lat, wracała do domu i została zauważona przez Symfoniusza, syna naczelnika miasta, któremu bardzo się spodobała. Młodzieniec kilkakrotnie chodził do jej domu i prosił ją o rękę. Za każdym razem przynosił coraz to cenniejsze dary. Jednak za każdym razem Agnieszka odpowiadała mu, że jest zaręczona z "z Innym, Który jest o wiele bogatszy". Symfoniusz nie rozumiał o kim mówiła dziewczyna, dopóki mu wytłumaczono, że jest chrześcijanką. Wtedy jego ojciec bardzo się rozgniewał. Rozkazał torturować Agnieszkę aż do wyrzeczenia się przez nią wiary. Niewiasta pozostała nieugięta. Poza tą postawą zaszło inne zjawisko. Cudowne znaki, które miały miejsce podczas tortur spowodowały nawrócenie 160 pogan. Pod koniec męczennicę wrzucono do ognia. Kiedy wyszła z niego cało, została zabita ciosem miecza w gardło.

 

 św. Maria Goretti Święta Maria Goretti urodziła się 16 października 1890 roku w Corinaldo koło Arkony. Kiedy miała 10 lat zmarł jej ojciec. Maria pomagała matce i opiekowała się rodzeństwem. 5 lipca 1902 roku jej rodzina była zajeta zbieraniem bobu. Maria została i obserwowała pracowników. Zauważył ją Aleksander i chciał zmusić do grzechu. Kiedy zaś Maria stawiła mu opór, rozjuszony napastnik wziął nóż i zaczął atakować dziewczynę. Powracająca z pracy rodzina znalazła Marię już w stanie agonii. Natychmiast odwieziono ją do szpitala, gdzie zaopatrzona świętymi Sakramentami zmarła 6 lipca. Przed śmiercią darowała winę swojemu zabójcy. Lekarze stwierdzili, że miała na ciele 14 ran. 27 kwietnia 1947 roku Pius XII zaliczył ją uroczyście w poczet błogosławionych, a 24 czerwca 1950 roku tenże papież zaliczył ją do chwały świętych. Święta Maria Goretti jest patronką młodzieży.

 

Św. Katarzyna Laboure (1806 - 1876) - Urodziła się w burgundzkiej wiosce Fain-les-Moutiers, w licznej rodzinie chłopskiej. Nigdy nie uczęszczała do szkoły. Po śmierci matki pomagała ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Pragnęła wstąpić do klasztoru, lecz spotykała się ze sprzeciwem ojca. Wysłał on ją do Paryża, gdzie u swego stryja pracowała w skromnej restauracji. Mając 24 lata wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Podczas odbywania nowicjatu (seminarium) w domu na rue du Bac w Paryżu doznała łaski objawień Matki Bożej. Z wizji, jaką miała 27 listopada 1830 r., wziął swój początek Cudowny Medalik, będący wyrazem ufności i orędownictwa Maryi. Awers medalika przedstawia Matkę Bożą wyciagającą opiekuńczo ku ziemi ramiona, z których spływają strumienie łask, zaś rewers - znak krzyża z literą M. (Maryja) oraz dwa serca. Postać Maryi otacza napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Mimo sławy tych objawień Katarzyna pozostała cicha i nieznana. Nie uczyniła bowiem ze swego objawienia sprawy publicznej - powiedziała o nim jedynie swojemu spowiednikowi, księdzu Aladel, który mimo początkowych oporów i ostrożności, zajął się rozpowszechnieniem Medalika. W 1831 r. Katarzyna znalazła się w hospicjum przy ulicy Picpus i tam w ukryciu spędziła całe swoje życie w Zgromadzeniu, wypełnione posługami koło starców. Zmarła 31 grudnia 1876 r. Beatyfikował ją Pius XI (1933), a kanonizował Pius XII 

 

 

 

Licznik

Liczba wyświetleń:
1119044

Wyszukiwanie